Zdraví a homeopatie

S laskavým dovolením a souhlasem zlaté paní doktorky MVDr. Aleny Marečkové (veterinární ambulance Jeseník) je zde využita brožura "Veterinární homeopatie", jejímž je autorem.

Chtěla bych na těchto svých milovaných webovkách přinést zvědavcům a internetovým pátračům a hlavně laikům co nejvíc užitečných informací, kde by třeba mohli případně nalézt nějakou odpověď nebo aspoň směr. Homeopatii věřím naprosto a aby ne - mám ji na svých chlupatých pokladech mockrát vyzkoušenou. Přála bych si přispět trošinkou osvěty k jejímu využívání. Přála bych si, aby se o ní lidé dozvěděli a aby ji chtěli zkusit. Přála bych si doporučit ji těm, kteří chtějí něco víc než syntetický lék zatěžující svým vedlejším účinkem ledviny a játra organismu. Předmluva knížečky "Veterinární homeopatie" je velice dobře napsaná - je totiž srozumitelná obyčejnému smrtelníkovi, je jasná, věcná, bez cizích slov, bez podbízení a slibování zázraku. I když mě veterinární problematika nesmírně zajímá, ani náhodou nemám v úmyslu podávat univerzální rady na použití konkrétních homeopatik, to bych si nikdy nedovolila. Chtěla bych popsat různé zdravotní trable, které naše kluky potkaly, které homeopatické léky jim pomohly a to buď samostatně podávané nebo v kombinaci s léky "klasickými" nebo v rámci rekonvalescence po chirurgickém zákroku. Pokud bych vás inspirovala, abyste se svého veterináře na homeopatika i jen zeptali, větší odměna mě nemohla potkat.

Několik slov na začátek

Samuel Hahnemann - zakladatel homeopatie: Pokud zákony medicíny, které znám a za kterými stojím, jsou reálné, skutečné a přirozené, měly by najít svou aplikaci u zvířat, stejně jako ji našly u lidí.

MVDr. Alena Marečková: Dlouholeté úspěšné používání této metody u zvířat jen potvrzuje její účinky, které nelze vyvrátit. Zvířecí pacient se totiž nenechá zlákat či přesvědčit cenou nebo obalem. Nepozná, které léky jsou takzvaně lepší nebo horší. Efekt homeopatické léčby u zvířat je nejlepším argumentem pro všechny, kteří mají námitky vůči této léčebné metodě. Homeopatické léky doplňují a někdy také úspěšně zcela nahrazují klasickou medikamentózní nebo chirurgickou terapii. Na rozdíl od klasické terapie, která působí tak, že symptomy choroby potlačuje, homeopatická terapie působí ve stejném směru a vnáší do těla informaci, která upravuje vzniklou nerovnováhu.

Úvod

Homeopatie je terapeutická metoda založená na tzv. principu podobnosti, tedy na poznání, že existuje využitelný vztah mezi toxickým a terapeutickým účinkem dané látky. Některé látky, použité v měřitelných koncentracích, vyvolají u zdravého jedince soubor příznaků, který jsou schopny léčit u jedince nemocného, jsou-li mu podávány ve velice nízkých koncentracích.

Homeopatické přípravky jsou používány ve velmi slabých dávkách nazývaných infinitezimální. Číslo na tubě označuje stupeň ředění a písmena CH informují o tom, že se jedná o centezimální ředění dle Hahnemanna, zakladetele homeopatie.

Např. 5CH znamená, že přípravek byl vyroben z výchozí matečné tinktury pěti postupnými ředěními, vždy v poměru 1:100. Účinek homeopatického přípravku je podmíněn nejen ředěním vstupní látky, ale rovněž další úpravou v průběhu výrobního procesu.

Výběr ředění podléhá následujícímu pravidlu: čím větší je podobnost mezi příznaky pacienta a příznaky, které vyvolává daná látka, tím vyšší ředění musí být použito a naopak.

Každému stupni podobnosti odpovídá určitý stupeň ředění:

jestliže je podobnost v oblasti je nutno použít ředění
místní nízké (5 CH)
celkových příznaků střední (9 CH)
nervových a psychických příznaků vysoké (15, 30 CH)

Homeopatické přípravky je nejlépe podávat rozpuštěné, např. v injekční stříkačce, do tzv. lícní kapsy, obvykle 15 minut po krmení nebo 15 minut před krmením.

Tento časový odstup je dostatečný pro potřebný kontakt se sliznicí dutiny ústní. Při užívání homeopatických přípravků by dutina ústní neměla obsahovat žádné zbytky krmení.

Homeopatické léky je možné užívat současně s "klasickými" léky. Někdy je vhodná kombinace více homeopatických přípravků, které můžeme podat současně.

Praxe v "BaT Hill"áckém hnízdě

O svých chlupících si od jejich příchodu k nám vedu velice podrobné záznamy, že by je mohla závidět leckterá humánní kartotéka. Obsahují datum jejich narození a porodní váhu, váhové přírůstky v péči chovatele, datumy vakcinací a různých absolvovaných očkování, průběžné váhové kontroly v období růstu i dospělosti, datumy a příznaky zdravotních potíží, jejich léčba a její průběh a délka trvání, popisy zdravotních stavů, užívané léčebné přípravky, jejich dávkování a délka užívání i případné reakce na ně.

Svou nezastupitelnou roli v péči o pacienta hraje bezesporu náš přístup, kterým můžeme zcela na nás závislému tvorovi nalít do žil odvahu bojovat s nemocí, dodat energii a jistotu, že na nic na světě není sám. Nikdy nelitovat! Lítostí i byť jen naší nad jeho stavem ho pouze znejistíme a strach je ještě horší protivník než nemoc sama.

Bez rozlišení, kterého ze psů se týká zdravotní potíž, bez uvedení věku, kdy nastala:

- zánět kosti v období štěněcího překotného růstu, kulhání, prošlapy - vápníkové podpory Weleda Aufbaukalk 1,2, gran. Calcarea Phosphorica, Irish Cal

- poranění kloubu v zápěstí - tabl. Traumeel, Fastum gel

- ústřel v bederní oblasti - tabl. Traumeel

- zlepšení koordinace pohybu a myšlenky - gran. Baryta Carbonica 30CH (už po týdnu neuvěřitelný efekt, Ari Black je statné psisko, ale dokázal klopýtnout i s pádem na rovné asfaltce nebo při honičce narazit hlavou do hrany kotce)

- kulhání způsobené deformovaným srůstem zlomeniny dvou prstů v přední tlapce - gran. Rhus Toxicodendron 9CH, poté 15CH, nakonec 30CH, současně gran. Actaea Racemosa 9CH a tabl. Fortiflex 525

- křeč svěrače v ústí z močového měchýře do močové trubice - gran. Causticum 5CH, gran. Colocynthis 15CH a tabl. Hytrin 5mg

- problém s příjmem a udržením potravy, úbytek na váze - dieta a gran. Argentum Nitricum, kapky Valochol

- akutní průjem - tabl. Phosphoricum N, roztok Hylak Forte, pasta Rekonvalescent

- zmírnění extrémního dopadu blízkosti háravých fen  - gran. Rana Bufo 9CH

- plíseň - očkování a gran. Berberis Vulgaris 9CH

- záchvatové stavy průběhem podobné slabé epilepsii - gran. Gelsemium Sempervirens 200CH (po 9timěsíční kůře bez záchvatů)

- trvalé, vracející se svědění a maz v uších - gran. Belladona 9CH a gran. Ferrum Phosphoricum 15CH