7. krytí - Barra pod Vinařickou horou

Kryl dne: 04.04.2010

Fena: Barra pod Vinařickou horou

Narozena: 12.07.2007

Č.zápisu: CMKU/HW/4858/07

Barv: černá se znaky

RTG: HD a(0/0)

Bonitace: 5/2a/L4, S1, S5/S

Zkoušky: ZZO, ZOP

Výstavy: výborná

Otec: Artur z Duhového kopce (CMKU/HW/2785/01/04)

Matka: Ceduna Šlovický vrch (CMKU/HW/2884/02/04)

 

Tomuto krytí předcházela velice dlouhá teoretická příprava majitelů, řada telefonátů, rozebírání všech možných situací i návštěva fenky v únoru před háráním za účelem zjištění vzájemného chování obou aktérů. V této souvislosti musím podotknout, že seznamování psa a feny před háráním není příliš podstatné, protože v okamžiku opojného ovonění feny a bouře hormonů se budou oba chovat docela jinak. Fenečka ani ne tříletá přijela 04.04.2010 na Velikonoční neděli, byla velice temperamentní a hravá až jakoby ještě štěněcí. Příjezd brala jako příležitost k pořádné honičce s nadrženým psem, takže na řadu přišlo vodítko a po ruce byl i košík, kdyby průběh prvničku zaskočil. Acer tradičně nedbal výzev ke hře a na fenu za lehkého překvapeného vyjeknutí naskočil. Byl 13.den sledovaného hárání, 14:20 hodin, ale svázaní byli pouze 4 minuty, jestli se tomu dá říct svázání, fenka byla nervózní a snažila se ukročit. Dohodli jsme druhý den na překrytí. 05.04.2010 na Velikonoční pondělí bych odhadla fenu na lepší zralost ke krytí (14. den sledovaného hárání), majitelé dostali striktní instrukce, Acer byl vypuštěn a vzal fenu útokem. Spojili se v 18:06 hodin a svázaní byli 11 minut.

Dne 03.05.2010 mi telefonoval majitel fenky s tím, že si s manželkou přečetli popis krytí a že s jeho obsahem nesouhlasí. Měli pocit, že je poškozuje a je nepravdivý. Požádala jsem je, aby mi sepsali svou verzi. Tady uvádím bez jakéhokoli zásahu úplný dopis ze dne 10.05.2010:

"Dobrý den,

   Na Vaše přání posílám komentář k článku o krytí. Telefonátů nebyla zas taková řada a hovořilo se pravda o věcech týkajících se psů. Žádnou velice dlouhou teoretickou přípravu atd. jsem nezaregistroval.

   Návštěva provedená při cestě do hor (cca 25 minut) - chci vidět psa, poznat majitele a případně místo krytí. Fenka, zejména prvnička, když zná psa, prostředí a lidi, kteří budou u krytí, bude při něm asi lépe spolupracovat. Poznání vzájemného chování aktérů je opravdu pitomost.

   Fenka je temperamentní a měla hravou náladu, kdyby byla ještě štěněcí, věřte, že bych ji nenakrýval.

   Pořádná honička vypadá naprosto jinak, k té jste ostatně nedala nejmenší možnost. Fenka takovouto sitaci nezná a při Vámi požadovaném způsobu krytí její instinkty plně nefungují, když ale znervózní vypadá úplně jinak.

   Před Vašimi požadavky jsem v rámci možností dosti ustupoval, ale kteří majitelé dostali striktní instrukce mě nějak uniklo.

   Acer nebyl vypuštěn, ale jaksi vyveden z kotce. A jak to bylo dál najednou popisujete jen velmi omezeně. Bylo to naše 15.krytí psů a zdálo se nám též velmi zajímavé.

   S pozdravem                                     Josef Brdíčko

   V Rybníku 2010-05-07"

 

Od krytí nejsem s majitelem feny ve spojení, takže nemám potvrzenou březost.

04.06.2010 - na svět přišlo 8 hovikousků

Stále nejsem v kontaktu s majitelem feny, ale na stránkách Hw klubu jsem zjistila, že proběhlo hlášení o vrhu. Tudíž mohu jen zopakovat a zkonstatovat, že se narodilo 8 štěňat v poměru 2 kluci (1 čzn a 1 plavý) a 4 holky (2 čzn a 4 plavé). Nejsou mi známy žádné podrobnosti ani o porodu, ani o potomcích. Pro kontakt lze využí chovatelskou stanici https://zbrcalnicku.unas.cz.